Aronya

Aronya

 

NEDEN ARONİA

Aronia meyvesi yüzyıllarca Amerikan yerlileri tarafından ilaç olarak kullanılmıştır. Aronia, vücudumuzda bulunan ve hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı etkili antioksidanlar açısından oldukça zengin süper bir meyvedir.

                Kanserle mücadelede en çok kullanılan bitkiler arasında yer alan Aronia, hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Kanser dışında soğuk algınlığına, bağırsak, mide hastalıklarına, kardiyovasküler rahatsızlıklara, kronik iltihaplanmalara, karaciğer bozukluklarına ve pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.  Aronia içindeki antioksidan miktarı çilek, nar ve goji meyvesinde bulunanın 4 katıdır. Aronia meyvesi gerçek vitamin ve mineral kaynağıdır. İçeriğinde B12 ve D vitamini hariç tüm vitaminler bulunmaktadır.

Doku kültürü laboratuvarımızda virüslerden ari ve ismine doğru olarak üretilmiş Aronia bitkilerinde verimlilik çok daha yüksek olmaktadır.

ARONİA NEDİR

Aronia (Aronia Melanocarpa) güller sınıfına dahil olup, genel olarak güç meyvesi adı ile adlandırılır. Orijini Kuzey Amerika olup, uzun zamandan beri Kuzeydoğu Avrupa’da yayılmıştır. Amerikalı Kızılderililer uzun zamandır bu ilaçlı meyvenin varlığından yararlanmışlardır. Aronia meyvelerini kurutup, yemeklere ilave olarak da kullanmışlar. Meyvelerin yanı sıra yapraklarını da kurutup ve değişik çaylar oluşturmuşlarıdır.

                Genellikle, nemli verimli toprakları, tam güneş veya kısmi gölgeli alanları sever. Farklı topraklarda yetiştirilebilir ama çok yüksek kireçli topraklardan çok hoşlanmaz. Soğuğa oldukça dayanıklıdır,  -25°C'lere kadar dayanabilir. Aronia yetiştiriciliğinde farklı dikim aralıkları kullanılır ama genellikle 0,6 m X 4 m dikim aralığı kullanılır.

                Aronia, dekoratif karakteri ifade ederek, yaprak dökümü bitki sınıfındadır. Koyu yeşil, sonbaharda büyüleyici şekilde kırmızılaşan yaprakların güzelleştirdiği gür bir bitkidir. Nisan sonu- Mayıs başı gibi çiçek açar. Çiçek açması on gün kadar sürmekte ve onun beyaz çiçekleri unutulmaz manzara oluşmaktadır. Aronia meyvesi mor menekşe siyah renginde olup, buruk tadındadır. Ağustos ayında olgunlaşmakta ve meyveler uzun süre bitkisi üzerinde kalabiliyor. Ortalama verim bakım koşullarına göre değişmekle birlikte 0,5-1 kg / bitki’ dir yani 200-400 kg/da’ dır. Tam olgunlaşmış meyveleri 18-20 brix’ tir. Meyveleri 0,6-1 gr ağırlığındadır. Bir kilogramında yaklaşık 1000 adet meyve vardır. Aronia meyvesinin hasatı yaklaşık bir aydır.