Yerli Türk Erik Cemre Dünya Pazarında

Erkenci Japon grubu erik çeşitleri arasında yüksek kalitesiyle rakipsiz olan ve meyve ihracatçıları tarafından yoğun talep gören Prunum Cemre, Türkiye’de sertifikalı olarak üretilmeye başlandı.
Adanalı özel bir tarım firması tarafından ıslah edilen Japon erik Prunum Cemre, çıktığı dönemde rakiplerine göre; antioksidant içeriği, albeni, renk, tat ve irilik gibi kalite kriterlerinin çok yüksek olmasının yanında; erkenci ve verimli bir çeşit olarak biliniyor.
Firmanın AR-GE Müdürü Ziraat Mühendisi Dr. Emine Tanrıver, Cemre’nin rengiyle tadıyla rakipsiz muhteşem bir meyve olduğunu söyledi. Tanrıver; “Son yıllarda dikimi ve tüketimi artan Japon grubu erikler Akdeniz ve Ege bölgesinde kendisine dikim ve yayılma alanı bulmaktadır. Geniş çeşit yelpazesi ile mayıs-ekim ayları arasında üretimi yapılabilmekte ve pazara sunulmaktadır. Ülkemizde üretilen Japon erik çeşitleri iç pazardan daha çok ihracata gönderilmektedir” dedi.
JAPON ERİK DÜNYA PAZARINDA ÇOK YÜKSEK TALEP GÖRÜYOR
Japon eriklerin özellikle Rusya, Dubai, Arabistan ve Mısır gibi ülkelerin meyve pazarında çok yüksek talep gördüğüne dikkat çeken Dr. Emine Tanrıver, şöyle devam etti;
“Ayrıca Eylül-Ekim aylarında hasat edilen Japon erik çeşitleri; soğuk hava deposunda 60-120 gün boyunca muhafaza edilerek kış aylarında iyi fiyatlara pazarlanabilmektedir. Ar-Ge ekibi, kendi gen kaynaklarını, kalite kriterleri yüksek ticari çeşitlerle birleştirerek, yüksek pazar değerine sahip, olumsuz toprak ve iklim koşullarına dayanıklı yeni çeşit ve anaç ıslah programları ile Türk ve dünya meyvecilik sektörüne yön vermeye devam ediyor. Prunum Cemre, erkenci Japon grubu erik çeşitleri arasında muhteşem albenisi, yüksek kalitesiyle, rakipsizdir ve meyve ihracatçıları tarafından oldukça yoğun talep görmektedir.”
Bu arada Türkiye’nin üç büyük firması olan Elma; Verben ve Bantes Tarım, Cemre’nin üretim hakkının kendilerine verilmesinden mutluluk duyduklarını belirterek Beta Tarım yetkililerine teşekkür ettiler.


Meyve Bayramı 2017

Adana’da “Her yıl geleneksel hale getirilen 10. ‘Meyve Bayramı’ etkinliği bu yıl da büyük ilgi gördü.
Etkinlikte Geleceğin Meyveleri projeler kapsamında ıslah edilen, tamamı dünya meyve pazarın da önemli paya sahip olabilecek; erik, şeftali, nektarin, kayısı, badem, elma ve Trabzon hurması türlerinde 25 adet UPOV listesine kayıt ettirilmiş çeşitler, yurt içi ve yurt dışından katılan misafirlere tanıtıldı. 10 yıldır Beta Fidan her yıl düzenlediği Meyve Bayramı’nda ulusal ve uluslar arası Fidancılar, Yetiştiriciler, İthalat ve İhracat yapanlar, paketlemeciler, perakendeciler ve meyve suyu sanayicilerini buluşturarak dünya meyve pazarının nabzını tutuyor. Sektörün tüm bileşenleri bir araya gelip durum değerlendirmesi yaparak bilgi alış verişinde bulundu. Beta Fidan Meyve Bayramı; artık hem yurt dışından hem de yurt içinden yoğun talep gören katılımcı sayısı her yıl artan,uluslar arası platforma taşınmış bir etkinliğe dönüştü.


YENİ ÇEŞİTLER BELİRLENİYOR

Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Emine Tanrıver, Türkiye’nin Dünya pazarından hak ettiği payı alabilmesi için, sektörün tüm bileşenlerine çok görevler düşüğünü söyledi. Tanrıver, “Son 5 yıldır meyve bayramı etkinliklerimizin 1.gününde ıslah programlarımızdan çıkan tescil çalışmaları tamamlanmış yeni çeşitlerimizin tanıtımı yapılırken, 2. Gününde ıslah parsellerimizdeki yaklaşık 200 adet çeşit adayında tadım yaptırılarak misafirlerimizin değerlendirme sonuçlarına göre tescil’ ettirilecek yeni çeşitler belirleniyor.” dedi.
Sarıçam ilçesine Gökbuket köyünde gerçekleşen meyve bayramı etkinliğine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Emniyet Müdürü Osman Ak, Tarım İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, ATO Meclis Başkanı Tarkan Kulak, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, ATO Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, çiftçiler ve çok sayıda iş adamı katıldı.